Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2015 Tournaments

Bethlehem Tomboys will host the following "Open" invitational tournaments in the fall of 2015:

14U OPEN Invitational - October 10-11 (See Tournament Registration Link on Side Bar)

Registered teams:

1. Bethlehem Blitz

2. Guilderland Bulldogs

3. Adirondack Combat

4. Rotterdam Lady Charge

5. Electric City Bombers Black

6. East Coast Impact

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bethlehem Tomboys will host the following District 7 invitational tournaments in 2015.  In addition we are pleased to announce we are again hosting the New York ASA 16U Class "B" State Championship:
(scroll down for details/forms/entries to date)


(click for directions to the fields)

 

14U-B ASA Invitational - May 22-24 (RESULTS BELOW)

16U-B ASA Invitational - May 23-24  Saturday Pool Play, Sunday Single elimination (CLOSED)

10U-B ASA Invitational - June 19-21 (RESULTS BELOW)

12U-B ASA Invitational - June 26-28 (RESULTS BELOW)

16U-B ASA STATES - July 3-5 (RESULTS BELOW)

14U-B ASA Invitational - July 17-19  (CLOSED - Wait List Only)


Links for registration forms are below. 

Contact: Patrick Boegel at pboegel@gmail.com or 518-935-7259

2015 ASA Tournament Rules - 
click here

Please note: Tourneys are filled in the order teams register (and pay). As tourney forms/payment are received, we will list your team below. Online payments will immediately guarantee placement in open spots.  If you feel you should already be there and you are not, email or call Patrick immediately. Once a tourney is full, we will not bump a team for any reason.


2015 16U Class "B" New York State ASA Championship, hosted by Bethlehem Tomboys - July 3-5: 

Cost is $500 per team. Please make checks payable to Bethlehem Tomboys and indicate tourney in the check memo.

 

Important: In registering for this event you are making your team available to play pool play games on Friday July 3rd, beginning at 12 noon.  This is standard practice for State Championship events.  Teams will be required to play on Friday July 3rd.

  
Please note:  All teams entering a State Championship event are required to register their teams online at registerasa.com - please check with your district commissioner  if you have any questions on registration for Advancement tournaments.

Awards are provided (team & individual) for 1st and 2nd place.

To download the registration form for 16U B States: Click here 
 

3 Game Pool Play, Single-Elimination Tournament.
FINAL RESULTS:

1. EC Impact 

2. CNY Heat

3. Lady Bombers

4. Colonie Elite

5. Burnt Hills

6. Big Red

7. Miss Shen Havoc

8. Cambridge Lady Rebels

9. Adirondack Avalanche 

10. Latham Threat

11.  Bethlehem Eagles

 



2015 Bethlehem Fastpitch Fever Invitational Tournaments:

Cost is $475 per team. Please make checks payable to Bethlehem Tomboys and indicate tourney in the check memo.


Awards are provided (team & individual) for 1st and 2nd place.

To download the registration form for any of our invitational tournaments: Click here 

To register online for any of our invitational tournaments: Register here


14U ASA Class "B" - May 22-24 - Final Results 
8 - team max, 3 game pool play, Single-Elimination Tournament. 

FINAL RESULTS:

1. Adirondack Xtreme (seed 1)

2. Miss Shen Impact (seed 3)

3. Glens Falls Titan (seed 5)

4. Bethlehem Boom (seed 7)

5. Express Elite (seed 2)

6. NC Chaos (seed 4)

7. Lady Bombers (seed 6) 

8. Saugerties Cruisers (seed 8)

 

16U ASA  - May 23-24 -  Saturday-Sunday Held at Elm Avenue Town Park Fields
8 - team max, 3 game pool play, Single-Elimination Tournament. 

Registered Teams:

1. Bethlehem Blast

2. Classie Lassie Earthquake

3. Miss Scotties Adrenaline 

4. Saratoga Thunder

5. Miss Shen Havoc

6. Ulster Fillies 14U

 

 

10U ASA Class "B" - June 19-21 - Final Results 
8 - team max, 3 game pool play, Single-Elimination Tournament.

FINAL RESULTS:

1. Miss Shen Cyclones (seed 1)

2. Mid Hudson Rebels (seed 2)

3. Bethlehem Burst (seed 3)

4. Colonie Crushers (Seed 5) 

5. Guilderland Redstorm (seed 4)

6. Rotterdam Rockets (seed 6)  

7. Niskayuna Fireworks (seed 7) 

8. Adirondack Xtreme (seed 8) 

 


 
12U ASA Class "B" - June 26-28 FINAL RESULTS
16 - team max, 3 game pool play, Single-Elimination Tournament. 
FINAL RESULTS (RAIN SHORTENED EVENT, BASED ON POOL PLAY RESULTS ONLY):

1. Lady Charge 

2. Bethlehem Bombers

3. Saratoga Thunder Red

4. Guilderland RedHawks 

5. Southern Vermont Bat Brats 

6. Colonie Cyclones

7. Lady Bombers 

8. Miss Scotties Purple Crush

9. Niskayuna Pride

10. Bethlehem Bandits

11. Guilderland Wildcats

12. Mid Hudson Rebels 

13. Brunswick Blitz

14. East Greenbush Xpress 

15. New England Impact

16. Rotterdam Rampage


14U ASA Class "B"- FINAL RESULTS

14 - team, 3 game pool play, Single-Elimination Tournament.

FINAL RESULTS (RAIN SHORTENED EVENT, BRACKET PLAY SUSPENDED DURING SEMI-FINAL):

1. Saratoga Thunder

2. Classie Lassie Velocity

3. Colonie Stampede

4. Saugerties Cruisers

5. NC Chaos

6. Miss Scotties Rampage

7. Rotterdam Riot

8. East Greenbush Express

9. Bethlehem Blaze 

10. Niskayuna Heat

11. Scotia Sonic

12. Cambridge Lady Rebels 

13. Bethlehem Blitz